Vratne opornice sodijo v sklop nujne opreme vsake ekipe prve pomoči. V ta namen se uporabljajo praviloma toge vratne opornice. Ob sumu na poškodbo vratne hrbtenice jih morata vedno namestiti dva reševalca in pri tem zelo paziti, da ne pride do premika vratne hrbtenice, ki bi lahko imela za poškodovanega človeka katastrofalne posledice. V najhujših primerih je možna celo tetraplegija, ko gre za parezo obeh zgornjih ter tudi obeh spodnjih okončin. Profesionalne vratne opornice so izdelane iz trdega plastičnega materiala, ki se pritrdi s trakovi. Možna je tudi prilagoditev glede na dolžino in obseg vratu.
Obstajajo pa tudi vratne opornice za enkratno uporabo, ki so največkrat izdelane iz debelejše lepenke ali kartona. K sreči so poškodbe vratne hrbtenice pri poškodovancih razmeroma redke. Veliko več pa je primerov, ko je potrebna namestitev vratne opornice ob sumu na poškodbo vratne hrbtenice. Ob upoštevanju mehanizma poškodbe in sil, ki so delovale na telo, moramo oceniti, ali obstaja sum na to poškodbo. V vseh primerih, ko gre za očitno poškodbo, ki je imela za posledico poškodbo vratne hrbtenice ali pa na tako poškodbo zgolj sumimo, je vedno potrebno pravilno nameščanje vratne opornice. Poudariti velja, da se takega nameščanja ne bi smeli lotevati laiki, ki niso vešči tega opravila, saj bi lahko s svojim ravnanjem ogrozili življenje poškodovanca ali pa povzročili trajne posledice v smislu invalidnosti.
V naši državi imamo zelo dobro razvito službo nujne medicinske pomoči, ki lahko v zelo kratkem času prispe na katerikoli kraj z izjemo najbolj odročnih krajev, ki so težje dostopni. Kljub daljšemu dostopnemu času ekipe nujne medicinske pomoči v vseh primerih vedno velja pravilo, da ne premikamo poškodovanca s sumom na poškodbo vratne hrbtenice. Znani so primeri laičnih dajalcev prve pomoči, ki so poskusili namestiti vratno opornico poškodovancu, ki je zaradi tega postal invalid za celo življenje.